Zpět

Podnikavý tábor Heuréka

Intenzivní dobrodružství plné nápadů a kreativity.

Jarní prázdniny se na několika domečcích v Jihomoravském kraji nesly v duchu podnikavosti. Děti a táboroví vedoucí si vyzkoušeli, jaké to je stát se vynálezcem, a to díky metodice pro podnikavé příměstské tábory s názvem Heuréka!, jejímž autory jsou Martin Šrom a Jakub Opršal z Lipky.

  

Vše začalo na patentovém úřadu pro šílené nápady, kam přišel i pan Heuréka se svými vynálezy. Děti tak inspiroval k tomu, aby se nebránily snít o jakémkoliv vynálezu, zdánlivě nesmyslném. V tom jim pomohl také sám velký mistr Leonardo da Vinci.
 


 

A tak začalo týdenní dobrodružství, kde děti ani vedoucí dopředu neví, jak dopadne. A to je na tom to krásné a vzrušující. Děti si mohly vyzkoušet spoustu aktivit, aby zjistily své silné stránky, uměly si stanovit cíle i najít více cest pro jejich naplnění, rozdělit si role, dokázaly najít svůj přínos v týmu a nebály se zkusit něco nového
 

Vynálezů a jiných nápadů se sešlo hodně. Za všechny jmenujme například dvoupatrové krmítko pro ptáky, propisko-gumo-tužka, špuntorazítkovač, náustek proti hlučným dětem, lžičko-otvírák nebo stojan na brčka.
  

Pro rodiče byla na konci týdne připravena výstava vynálezů s výkladem, občerstvením a doprovodným programem. Ten byl také v režii dětí a rodiče se mnohdy přiučili něčemu novému. Ať už to bylo hádání historických postav na základě divadelních scének nebo rébusy s chemickými prvky. 

 

Za všechny mluví tato věta od jednoho z lektorů: „Vrchol tábora, přišlo spousta rodičů, babiček, sourozenců, bylo to naprosto famózní.“

Další materiály