Zpět

Cesta plná zkušeností

Studenti SŠ polytechnické Kyjov neohroženě vyrazili na JIC do FabLab.
Cesta plná zkušeností

Celá naše cesta pěti žáků Střední školy polytechnické Kyjov započala v době, kdy jsme dostali možnost se něčemu přiučit, seznámit se s novými technologiemi a zúčastnit se soutěže s „pokojíčkem na kolečkách“ – FabLabem – známou laboratoří plnou digitálních přístrojů a moderních prototypů.

Kvůli dlouhé covidové době jsme byli rádi za další shledání se stejně naladěnými vědátory, kteří kromě výměny zkušeností nejen s námi, ale i s ostatními navázali nová přátelství. A už to mohlo začít. Doprovázela nás naše paní učitelka Alena Putinová.

Naše první návštěva brněnského FabLabu se konala dne 13. 4. 2022, kde nás nejprve vedoucí a instruktor Honza Dvořáček seznámil s tím, co nás vůbec čeká. I když nám svým vzhledem a hlavně střihem vousů připomínal lesního muže v podobě dřevorubce, opak je pravdou. Honza po celou dobu naší návštěvy ve FabLabu pomáhal, radil či doporučoval.
 
 

Tím nám dodal chuť a energii k naší cestě za úspěchem.Dostali jsme hlavní úkol. Vymyslet něco originálního, neznámého, nejgeniálnějšího, co má drive, je cool, je IN. A hlavně, co se bude líbit. Shodnout se byl opravdu zapeklitý oříšek. Potýkali jsme se s velkým množstvím nápadů, než jsme se dostali k myšlence...

 

„Aaaa, co takhle UKU-ELE?“
 


Stejně jako Beatles zakládáme hudební skupinu Ukulele Musicians. Je rozhodnuto. S chutí do toho, půl je hotovo. Vynalézáme, špekulujeme, měníme, ničíme, opět znovu začínáme. Jako včelky pracujeme dnem i nocí, teče z nás pot i slzy.  Žene nás touha a odhodlaní vytvořit největší, nejúžasnější, nejdokonalejší hudební nástroj, který by nám i Mozart záviděl. Malou, malilinkou kytaru, kterou se proslavil nepřehlédnutelný zpěvák IZ, však popoženou ještě menší atomy elektronů. V tom tkvělo kouzlo strunné bedničky na elektrický proud.

 

Dobíháme k cílové pásce.
 


Máme do posledního puntíku vypracovanou strategii, jak prodat naše dílo porotě. Ta nás nezklamala. 11. května léta Páně 2022 výborně naladěná skupinka přísných rozhodčí bedlivě a se zaujetím poslouchá naši prezentaci začínající slovy:
 

„My jsme šohaji z Kyjova.“Vše probíhá tak, jak jsme naplánovali. Ups. Ke konci naší show UKU-ELE odmítlo vydat jakýkoli elektronický tón. Porota je zaskočena, publikum je překvapeno, ale Marian, ten nikdy nezklame. Jako správný hudebník u sebe najde trsátko trojúhelníkového tvaru. Jím se rozezní tóny tenkých strun, všichni přítomní jsou okouzleni. A my? O dvě hodiny později stojíme na bedně. Z devíti přítomných škol Jihomoravského kraje se umísťujeme na krásném druhém místě. S sebou si odnášíme nejen věcné dary, ale i vzpomínky a odhodlání pro našeho vítěze UKU-ELE vyrobit futrál. Uznejte sami. Vždyť i on má po tak dobrodružné cestě nárok na trochu odpočinku.

Autoři článku

Ukulele Musicians:
Tomáš Kvasnička
Damián Šimek
Jiří Břetislav Pomajbík
Marian Šandor
Jan Peterka
 

 

Další inspirace