Zpět

Jak jsme si vytvořili venkovní učebnu z palet

Podnikavé dovednosti se dají trénovat různými způsoby, Gymnázium a SOŠ Mikulov

Jak jsme si vytvořili venkovní učebnu z palet

Žákům gymnázia a SOŠ Mikulov chybělo venkovní posezení, které by využívali jak ve výuce, tak ve volném čase. Proto naplánovali a zrealizovali projekt Posezení z palet, během kterého si vyzkoušeli podnikavé kompetence na vlastní kůži.



Jak to začalo?

Na konci roku 2021 jsme dostali možnost zapojit se do projektu a po několika sezeních studentské rady byl plán jasný. Rozhodli jsme se zkrášlit náš školní dvůr posezením.

Nejdřív jsme přemýšleli, co za materiál použít, aby to bylo originální, pohodlné a hlavně ekologické. Vybrali jsme si použité palety, protože by se jinak vyhodili a my jsme jim chtěli dát nový život. V prosinci jsme začali vyplňovat projektovou žádost. 

Chvílemi to bylo náročné, protože nás v našem projektovém týmu bylo jen 5 a ne všichni mohli každý večer sedět nad žádostí. Několikrát jsme se scházeli po večerech prostřednictvím Meetu s paní učitelkou Kynclovou – garantkou projektu a diskutovali o možných variantách. Vše jsme nakonec vyplnili včas a čekali jsme na schválení.
 

"Projekt jsme zvolili na základě našeho problému - málo prostoru na sezení venku při učení - a nevyužitého potenciálu našeho dvorku, kterému projektem dodáme atmosféru a účel. Díky tomu budeme moci trávit čas na čerstvém vzduchu a to jak ve výuce, tak i o přestávce."



Bylo to těžší, než jsme si mysleli

Rozvrhli jsme si práci na různé měsíce, rozdělili si role v týmu a udělali jsme si přehled peněz. Museli jsme přesně vědět, kolik peněz budeme potřebovat na jakou část. Po tomhle všem teoretickém plánování jsme se konečně dali do práce.
 
Sháněli jsme materiály a začali sestavovat. Rozdělili jsme práci mezi studenty naší školy. Kluci nám pomáhali nosit palety, školníci nám půjčovali nářadi a holky palety natíraly a lakovaly. Neobešlo se to bez (dnes už zábavných) historek, když nám venku zatuhly štětce, zlobili se na nás školníci, že jsme neodevzdali vše, co jsme měli, paní účetní naší školy potřebovala doklad za každý šroubek, který nám prošel rukama. Zažili jsme si horké chvilky a občas jsme si i říkali, zda nám to vůbec stojí zato. Hodně jsme se toho naučili. O sobě i o lidech okolo nás.
 
Paní učitelka zpětné vzpomíná na perné chvilky, kdy se projekt blížil ke konci a vypadalo to, že za týden nebude práce hotova. Ale nakonec byla, vše klaplo. Díky za důvěru – ve finále jsme to zvládli bez ztráty kytičky.
 

"Když jsme začínali, nedovedli jsme si představit, jak těžké bude shánění palet, protože většina prodejných palet jsou buď velmi drahé, nebo nepoužitelné. Nakonec jsme sehnali méně palet s jinými rozměry. Kvůli tomu jsme se rozhodli vypustit část laviček a vysokých stolů a zůstat jen u sedaček a menších stolků. Toto se ve finále ukázalo jako ta lepší varianta."



Zahradní oslava

Když bylo posezení sestavené a nalakované pozvali jsme si k nám žáky ze ZUŠ a ti s námi na palety namalovali různé motivy. Každá paleta má nějaké téma - první paleta má na sobě loga naší školy, na druhé paletě jsou namalované matice, které značí naše sponzory a třetí paleta je věnována Lipce, která nám dala možnost zapojit se do tohoto projektu.

Nakonec jsme uspořádali kolaudaci našeho projektu. Pozvali jsme učitele, žáky a společně oficiálně oslavili hotový projekt. Připravili jsme zahradní oslavu, na kterou jsme nakoupili jídlo, pití a špekáčky. Všichni jsou s naším projektem spokojeni a už teď se paletové posezení používá jak v hodinách, tak i o přestávkách.
 

Autorky článku
Lara Příbramská a Hedvika Kršková

 

"Myslím si, že by bylo dobré, aby si podobným miniprojektem prošlo víc skupin žáků.
Pro mě jako učitele bylo přínosné a obohacující sledovat, jak si žáci práci plánují, vymýšlí možné varianty, organizují spolupracovníky, potýkají se s nedostatkem času, ale vše nakonec zvládnou.
Stačí jim dát čas, peníze a důvěru a z povzdálí koučovat a povzbuzovat. Myslím si, že za ten projektový půlrok někteří ušli velký kus cesty a posunuli se dál v podnikavých kompetencích."


Mgr. Beata Kynclová

Posezení z palet

Další inspirace