Zpět

SMART skleník, Gymnázium Boskovice

Projekt žákyň z gymnázia Boskovice, které si na školním pozemku se svými spolužáky vybudovaly chytrý skleník.

SMART skleník, Gymnázium Boskovice

Studentky prvního ročníku Gymnázia Boskovice se rozhodly postavit v areálu školy chytrý skleník.

Cílem bylo propojit moderní technologie a pěstování plodin. Dále pak ukázat studentům gymnázia i jiných boskovických škol, jak pěstovat běžné druhy zeleniny chytře a pokrokově.

Žákyně napsaly projektovou žádost, která jim byla schválena a mohly začít s plánováním, realizací a nakonec sklidit, co se v rámci tohoto projektu urodilo.
 

JAK TO VIDÍ STUDENTI?

V dnešní době zájem o zahradničení upadá, hlavně kvůli uspěchanosti dnešního světa a jiných priorit lidí. Náš hlavní cíl je zmodernizovat a usnadnit zahradničení.

"Když může být chytrá domácnost, proč by nemohl být chytrý skleník?"

Pokud většinu lidí od zahrádkářství odrazuje čas, který by tím strávili, tohle by mohlo být řešení! Nejen, že by lidé jedli to, co si sami vypěstují, mohou si najít nový koníček a dozvědět se něco o rostlinách, ale i zmírnit světovou krizi, protože by nebylo nutné dovážet plodiny přes půl světa. Podobný způsob zahradničení může v hektické době ušetřit čas a zároveň zajistit kvalitní a lokální výpěstky.

CO SE POVEDLO?

  • Studentům se podařilo simulovat moderní zemědělství, které je v současnosti na vzestupu a do budoucna se jedná o jednu z možností, jak udržet některé pěstované plodiny v lidské společnosti.
  • Naučili se programovat a číst datové údaje s využitím technologických prvků ve Smart skleníku.

  • Zautomatizovali zalévání rostlin na základě vlhkosti půdy, dálkově měřit teplotu, vlhkost ovzduší a vlhkost půdy.

  • Studenti oslovili sponzory a získali tak potřebnou částku na doplacení nákladů spojených s projektem.
  • Propojili se se studenty Vyšší odborné školy a střední školy Boskovice, obor zahradník, od kterých se naučili základy pěstování zeleniny.
  • Výsledky projektu prezentovali nejenom ve své a spolupracující škole, ale také ostatním žákům z boskovických škol. Reportáž o projektu se zájmem natočila boskovická i Česká televize.

CO JSME SE NAUČILI?

Nejdřív jsme si mysleli, že nás projekt naučí jenom pěstování. Byla za tím ale spousta dalších věcí, které nás to naučilo. Věříme, že všechny tyto zkušenosti využijeme v budoucnosti ještě mnohokrát.

"Ověřili jsme si, že moderní technologie nám práci skutečně ušetří."

Jednou z hlavních věcí, kterou nás tenhle projekt naučil, je, že vzdávat se je úplně zbytečné. A když to uděláme na začátku, tak nikdy ničeho nedocílíme a nikdy ničeho nedosáhneme. Právě ty zkušenosti, které máme, a ty věci, které se pokazily, které jsme museli udělat znovu, nás posunuly tam, kde teď právě jsme. A to je hlavní pointa toho projektu.

SMART skleník

Další inspirace