Zpět

Mysl v akci: žákovská konference

Letos poprvé jsme uspořádali konferenci od žáků pro žáky.
Mysl v akci: žákovská konference
Mysl v akci je konference, na které oceňujeme žáky a žačky a jejich projekty. Ať už ty zkušené nebo ty, kteří jsou na začátku a svoje úspěchy tak oslavují úplně poprvé. Konference se uskutečnila 8. června 2023 v kreativním hubu KUMST.Formát jsme řečníkům hned na začátku vybrali trochu náročný, ale podnikaví studenti a studentky se výzev nezaleknou. Ve formátu Pecha Kucha (20 snímků po 20vteřinách) se představilo 5 žákovských týmů se svými projekty.

ZŠ POHOŘELICE
Přenosná venkovní učebna

Projekt zaměřený na vytvoření přenosné venkovní učebny. Spočíval v ušití podsedáků, použití dřevěných bedýnek, podložek na psaní, zakoupení přenosné tabule a dalších doplňků, které žákům a učitelům umožňují učit (se) venku. Pomůcky jsou recyklované nebo z druhé ruky.
 

ZŠ ŽIDLOCHOVICE

Žákovská firma, Den Země, Příroda na parkovišti, CO2 liga

Rovnou se čtyřmi projekty se představili zástupkyně a zástupce z židlochovické základní školy. Žákovská firma na výrobu přírodní kosmetiky Natuety, zorganizování celého Dne Země s dílnami, workshopy, swapem, projekt kdy žáci vybudovali zelené parkoviště a výzvy v rámci CO2 ligy - výzev pro zmírnění klimatické změny.
 

SŠSŘ BOSONOHY
Nový Boston

Jedním z projektů, které se na internátu v Bosonohách realizovali je zlepšení okolí zastávky před střední odbornou školou v Bosonohách. Tak se pustili do revoace, úklidu, setkání s místními občany a vzali to do svých rukou.
 

EKOGYMNÁZIUM
Aplikace I psych

Tým z EkoGymnázia vyvinul aplikaci a web s chatbotem, který poskytuje první pomoc lidem, kteří trpí psychickými problémy. Vyhráli s ní 6. ročník soutěže iKID a vyrazili na zkušenou do Irska, třeba do centrály Google. 
 

SŠP KYJOV
Žákovské portfolio

Poslední prezentující z Kyjovské automobilní školy účastníkům a účastnicím konference ukázali, že svoje úspěchy je dobré zaznamenávat do portfolia. A protože žádné takové žákovské portfolio neexistovalo, tak si ho vytvořili. 
 


A to nebylo všechno, nabídku dostali i další školní týmy, kteří v rámci aktivity Lovci podnikavých nápadů představovali svoje výrobky, ukázky programů, videa, pracovní listy, zkrátka to, co v rámci jejich miniprojektu vzniklo. Ostatní žáci a účastníci konference měli možnost si stánky s projekty projít a zeptat se na to, co je zrovna zajímalo. 

Takto se představili například kluci ze základní školy Ježek bez klece, kteří si vytvořili Tiktokový účet, který nabádá k environemntálně odpovědnému chování, žačky a žáci ze ZŠ Rousínov ukazovali, jak se u nich školní zahrada proměnila v TyMyJá-novou zahradu, Tyršovka v Kuřimi povídala o tom, jak žáci z druhého stupně uspořádali programy pro první stupeň s výzvou pojďme něco změnit, potkat jste mohli také žáky a žačky z Horáckého náměstí, vystavovala také SŠ polytechnická Kyjov,  ZŠ Židlochovice, Ekogymnázium, výstavu svého projektu měla také ZŠ Slunovrat. 

Žáci ze základních škol se inspirovali u žáků ze středních škol a naopak. Navazovali se nové kontakty a další možné spolupráce. Třeba žáci a žačky z Ekogymnázia si domluvili přednášku na škole od náměstka hejtmana Jihomoravského kraje Lukáše Dubce, který se účastnil konference.

 

Po obědě byly pro žáky připraveny workshopy, aby svoje vlastní nápady mohli posunout ještě dál. Mohli si tak osahat stroje ve FabLab na KUMSTU a něco si vyrobit. Libor Hoření prozradil žákům, jak můžou využívat umělou inteligenci a jak se jí nebátVerča Šancová z Prototýpků v Protocoolně žákům poradila jak na vlastní eshop – jak jej založit, jak funguje cenotvorba, produktové foto nebo analytika. A Jirka Zhoř sdílel to,  jak zeleně podnikat, a to nejen z lavice. 

Pro učitele na konferenci byla naše zahraniční hostka Marianella Parra z belgické organiza Bantani Education, která vedla workshop Design thinking in classrooms.

 

Ze zpětných vazeb

"Zjistila jsem, že přednáška před publikem není tak těžká, příležitosti jsou všude kolem – stačí se rozhlédnout."

"Odnáším si to, že máme být originální a že máme dělat co nás baví a rozvíjet se v tom"

Mysl v akci

Další inspirace