Zpět

Ohlédnutí za podnikavou konferencí

Od hodnot a pilířů podnikavé školy až po ocenění prvních certifikovaných Podnikavých škol v ČR! Pojďte se společně s námi ohlédnout za konferencí Jak žije podnikavá škola?
Ohlédnutí za podnikavou konferencí

V pořadí již sedmá podnikavá konference přitáhla 4. června 2024 do auly na FSS rovnou stovku vzdělavatelů z Jihomoravského kraje, od ředitelů a ředitelek, přes pedagogy a pedagožky až po lidi z dalších vzdělávacích organizací. Všechny zajímalo, jak na celoškolní přístup k výchově k podnikavosti. 

Konferencí nás již tradičně provedl skvělý moderátor Petr Sucháček. Celou akci pak oficiálně zahájila ředitelka Lipky Hana Korvasová.

Ihned po zahájení jsme se pustili do první zahřívací aktivity. Všichni přítomní dostali novou metodiku  Certifikace Podnikavá škola., jejíž součástí je také malý test. Po jeho vyplnění účastníci zjistili, jak je jejich škola daleko v procesu zavádění výchovy k podnikavosti do života školy, zda jsou na úrovní základní, střední či leader. Na konferenci byly zasoupeny všechny úrovně, což byla skvělá startovní pozice pro sdílení zkušeností.
Chcete si test také vyzkoušet? Podívejte se do metodiky na stranu 7.
Jako první hostku jsme přivítali velmi vzácnou návštěvu, zástupkyni České školní inspekce, Irenu Borkovcovou
Potěšila nás svou náklaností k výchově podnikavosti a zcela jistě nás utvrdila v propojení certifikačních kritérií s kritérii Kvalitní školy. Při dotazech z publika dokonce zaznělo, že certifikované Podnikavé školy se mohou na návštěvu České školní inspekce těšit. Nás těší, že existují tak zapálené a podnikavé inspektorky!

 
Druhou vystupující byla Ivana Kubát Chlubná, Podnikavá expertka, které nás seznámila s důležitostí vize a společných hodnot při budování podnikavé školy. Přednášku doplnila o příklady ze zahraničí i úžasnou metaforu cesty na měsíc. Jste-li už na měsíci (= jste-li certifikovanou školou), nebojte se a pokračujte ve své cestě dál ke hvězdám! Iva doplnila své povídání i o praktickou aktivitu. Každý z nás napsal hodnotu, která mu přijde pro rozvoj podnikavosti nejdůležitější na barevný papír, ze kterých jsme vytvořili hodnotový mural.
V panelové diskuzi jsme uvítali tři zástupkyně a jednoho zástupce oceněných škol. Každého za jedene pilíř podnikavé školy:
Zdeněk Pavlík ze SŠTE Olomoucká představil, jak u nich pracuje podnikavé vedení.
Ivana Čermáková z Gymnázia Jana Blahoslava v Ivančicích nastínila fungování podnikavé sborovny.
Ivana Melichárková ze ZŠ Horácké nám 13 nabídla příklady dlouholeté podnikavé výuky.
Hana Bednaříková ze SŠP Kyjov představila dobrou praxi v propojování školy se světem.
Během slavnostního ceremoniálu převzaly oceněné školy certifikáty z rukou zástupkyň Lipky, Jihomoravského kraje a Asociace Podnikavé Česko.

Jsou to tyto školy:

Střední škola technická a ekonomická Brno – úroveň leader,
Gymnázium Jana Blahoslava Ivančice – úroveň střední,
Základní škola Brno Horácké náměstí 13 – úroveň střední,
Střední škola polytechnická Kyjov – úroveň střední,
Hotelová škola s.r.o. – úroveň základní,
ZŠ a MŠ Podomí – úroveň základní,
Střední škola stavebních řemesel Brno-Bosonohy – úroveň základní,
ZŠ a MŠ Pozořice – úroveň základní,
Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno – úroveň střední.

Poslední hostkou dopolední části konference byla ředitelka Asociace Podnikavé Česko Anna Kačabová, která nás seznámila s plány asociace rozšířit certifikaci Podnikavá škola z Jihomoravského kraje do všech krajů ČR. Také nám představila aktuální výzkum MŠMT o povědomí veřejnosti o podnikavosti a jeho vnímání.

Před obědem jsme ještě stihli vydatný networking, při nemž jsme sdílelí své zkušenosti s pracovními hodnotami, vizí školy a její tvorbou, spoluprací s externími partnery školy i našimi profesními cíli. Bylo to velmi obohacující!

Po super obědě jsme se již rozprchli na odpolední workshopy.  Podnikavě o hodnotách jsme diskutovali s Ivanou Kubát Chlubnou. O základech podnikavé školy hovořili ředitelé základních škol Vítězslav Dohnal a Jiří Beran. Jak spolupracovat s rodiči na rozvoji výchovy k podnikavosti nastínily Jana Neumajerová a  Alžběta Divišová Unie rodičů,z.s... Nastartovat kolegiální podporu nám pomohla Lucie Juříková, lektorka EVVO a konzultantka pedagogických týmů. Širší vhled do certifikace Podnikavá škola nabídli Hana Šolcová a Vojta Krmíček z Lipky.

Děkujeme všem účastníkům a účastnicím konference za vytvoření podnikavého podhoubí a atmosféry, ze které budeme žít a radovat se ještě dlouho!

Další inspirace